Danske helsemyndigheter må erkjenne at verden ikke bare er sort eller hvit

Nikan har vært så heldige å få et intervju med Peter Stigaard, som er kasserer i Dansk e-Damper Forening (DADAFO). Vi stilte ham spørsmål om organisasjonen og om forholdene og utfordringene de står overfor når det gjelder damping i Danmark. Danske dampere har den siste tiden opplevd en negativ utvikling i politikken, blant annet med sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke som vil innføre smaksforbud i e-væske.

Peter Stigaard byttet selv fra sigaretter til damp for nesten sju år siden, og forteller:

Fra første dag på damp, fandt jeg ud af hvad tobakskadereduktion handler om. At erstatte et farligt produkt, med noget som er langt mindre skadeligt = reduktion af skade. Specielt når alternativet er om end bedre end det man forsøger at komme væk fra, men så i det mindste fungerer som et godt alternativ, uden stor risiko for tilbagefald.

DADAFO ble dannet 10. februar 2013, og har siden den gang jobbet for at forbrukernes stemme skal høres. Stigaard utdyper det slik:

– Forbrugere har rettigheder, som når det gælder lavrisiko alternativer til rygning af tobak, skal alle rygere have adgang til faktuel og korrekt viden, omkring de alternativer som er til rådighed. DADAFO er en non-profit forbrugerorganisation, der arbejder for forbrugerne af e-damps interesser og levevilkår – dvs. vimodtager INGEN støtte, hverken fra tobaks-, medicinal- eller e-cigaretindustrien. Foreningen er som sådan økonomisk uafhængig. Foreningen er drevet af en bestyrelse, valgt af foreningens medlemmer. Der indbetales årligt et kontingent på 120 kr. pr. medlem. Alle bestyrelsesmedlemmer og medlemmer i udvalg m.m. arbejder pro bono/frivilligt, uden nogen form for betaling for deres ydelser/indsats/arbejde.

Du kan lese mer om DADAFO her.

Du har jo jobbet med tobakksskadereduksjon lenge og vært gjennom noen stormer. Hva har gjort mest inntrykk på deg gjennom årene av positive og negative utfordringer?

– Der har desværre været flest negative udfordringer – og specielt chokerer det mig, hvordan vores politikere i Folketinget og i EU-parlamentet, er totalt uinformerede – eller ikke kan se potentialet for e-damp, som et langt mindre skadeligt alternativ. Politikerne tror de kan lovgive sig ud af problemer, og ender med at vedtage symbolpolitik, som i bedste fald ingen virkning har – og i værste fald kan have fatale konsekvenser, for de mange rygere som faktisk gerne vil stoppe med at ryge. Disse personer kunne, hvis de fik korrekt og faktuel viden, træffe et informeret valg, som i sidste ende kan ende med at give dem et væsentligt bedre helbred, bedre livskvalitet – og måske i sidste ende – redde deres liv.

Hvordan oppleves overgangen til TPD i Danmark? 

– Overgangen fra ”wild west” til TPD, har været en rutche-tur. Fra at have mange forskellige produkter og e-væsker at vælge imellem – nem tilgang og bl.a. lovlig import fra udlandet (til eget forbrug), er vi endt med et langt mindre udvalg af produkter, samt forbud mod at sælge e-væsker i større mængder en 10 ml i flaske, 20 mg nikotin/ml – og tanke med max. indhold på 2 ml. Alle produkter skal anmeldes til Sikkerhedsstyrelsen, som også varetager kontrollen med produkterne. Forhandlerne i Danmark har fået begrænset mængden af varer på hylderne – og det har desværre drevet rigtigt mange til selv at blande deres væsker, og købe hardware fra udlandet. Toldvæsenet i Danmark er ikke yderste effektivt, da de også kæmper med mangel på ressourcer og mandskab, så nettet er utroligt stormasket i Danmark. Dvs. der er lav risiko for at få konfiskeret varer, som man evt. har købt på udenlandske damp-netshops.

Peter, du har mange år bak deg som ildsjel og kasserer i Dadafo. Hva gir deg motivasjon til å fortsette med et så tidkrevende frivillig arbeid?

– Motivationen kommer i bølger – og den bliver større hver gang der sker noget positivt. Hvis der kommer et review, der modsiger f.eks. WHO, eller hvis vi vinder en sejr i medierne, overfor politikerne eller får én af patientforeningerne til at ændre holdning.

– Motivationen kommer også fra de mange medlemmer, som dagligt tager kontakt eller laver opslag på vores Facebook-gruppe – og specielt når vores medlemmer af egen fri vilje begynder at blive ”politiske”, og bliver aktive forkæmpere for dampen. Når vi står sammen om at ændre verden – så bliver det en smule nemmere.

Motivationen forsvinder, når man føler at man står alene om kampen – når alle har ”nok i sig selv”, og ikke har empati eller medfølelse for andre.

Bortsett fra det åpenbare – smaksforbudet som er på trappene i Danmark – hva ser du for deg som den største utfordringen til DADAFO i tiden framover?

– Den største udfordring er, bliver og har altid været, at få e-damp accepteret som et lavrisiko alternativ til tobaksrygning – og udfordringen ligger primært i at få Sundhedsstyrelsen til at erkende, at verden ikke kun er sort og hvid. (Sort = tobak, og hvid = tobaks- og nikotinfri verden). Der er mange gråtoner ind i mellem, som bør få en chance for at vise sit værd. E-cigaretter/e-damp, snus, Heat-not-Burn m.m. er effektive alternativer, til at få folk til at stoppe med at ryge/afbrænde tobak. Sundhedsstyrelsen rådgiver vores politikere, og det er deres anbefaling som mangler lige p.t. Sundhedsstyrelsen kan ikke engang indrømme, at e-damp er mindre skadelig end tobaksrygning – og deres eneste argument er: ”Vi kender ikke langtidseffekterne at daglig inhalation af nikotindampe.” Hvis de blot havde den samme holdning til mange lægemidler, som bliver sat på markedet efter meget få undersøgelser og tests – så kunne mange fatale konsekvenser af over- og fejlmedicinering være undgået. Sundhedsstyrelsen så helst e-damp kategoriseret som et ”lægemiddel”, hvor lægerne først kan anbefale produktet efter lang tids undersøgelser og tests. Disse undersøgelser og tests skal foregå efter et sindrigt system, som koster mange penge at gennemgå, inden man kan få stemplet som ”godkendt lægemiddel til rygestop”.

Til slutt, hva mener du Nikan bør legge vekt i vårt opplysningsarbeid?

– Få befolkningen organiseret – og få dem oplyst. Vær til stede ved offentlige debatter, og kræv af jeres politikere at de tager personligt ansvar for den lovgivning som bliver skrevet. Lovgivning/regulering er fint, så længe love bliver håndhævet. Hvis love bliver til, uden ressourcer til håndhævelse, er der tale om symbolpolitik, som ingen har gavn af.

Og – få forskellige folk til at tale sammen og mødes ”in real life”. Det er meget sværere at være uenig/uretfærdig, overfor en person som står lige foran dig, og som kan fortælle en god historie om, hvordan e-dampen har ”reddet mit liv”, og givet mig min livskvalitet tilbage.